Vietnam se otevřel světu a tím se i otevřely nové obchodní a investiční příležitosti. Vývoz a dovoz se může naplno rozjet i díky uzavřené Dohodě o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA). Dohoda, která ruší většinu cel ve vzájemném obchodě, přinese nejenom významný impuls pro zotavení vietnamské ekonomiky po pandemii, ale otevře také nové příležitosti pro české firmy na vietnamském trhu. Investovat do spolupráce ve Vietnamu má teď potenciál.

Firma Czech Viet s.r.o. založila dceřinou společnost BaTeKa s.r.o. v roce 2022 a brzo vyslala do Vietnamu svého CEO, aby navštívil tři místní firmy a navázal s nimi spolupráci.

Prohlídka továren ve Vietnamu

Dne 13.5. proběhla dopoledne návštěva firmy Vimac Cosmetics Joint Stock Company v Hanoji, kde byla delegace firmy provedena továrnou, prostory výroby a laboratořemi. Odpoledne se zástupce firmy BaTeKa s.r.o. vydal navštívit továrnu firmy STP International Pharmaceutical Joint Stock Company v Ha Nam provincii.

Druhý den, 14.5., proběhl mezi firmami podpis smluv o spolupráci včetně výhradního zastoupení pro Evropu.

Spolupráce byla uzavřena s firmou Vietnam Pharmaceutical Science and Technology Joint Stock Company, kteří chtějí na evropském trhu nabídnout nejlepší přírodní doplňky stravy a přivést kus Vietnamu do Evropy. Tato společnost vlastní dvě výše zmíněné firmy.

Podpisové ceremonie proběhla za přítomnosti Prof. Dr. Nguyen Thi Lan – ředitel Vietnamské akademie zemědělství, Prof. Dr. Nguyen Duc Bach – ředitel Ústavu mikrořas a léčivých materiálů a paní Phi Thi Cam Mien – za Ústavu mikrořas a léčivých materiálů.

Ceremonie podpisu smluv proběhla úspěšně a všechny strany se dohodly na dlouhotrvající spolupráci a popřály si úspěšný vývoj nadcházejícího obchodu.

Firma Czech Viet a Česko-vietnamský vzdělávací institut uspořádali ve spolupráci s Ministerstvem financí Česko-vietnamské obchodní fórum, kde se sešlo několik desítek podnikatelů a jejich zájem byl veliký. O události si můžete přečíst zde.

Svazu průmyslu a dopravy se daří organizovat doprovodné podnikatelské mise doprovázejících ústavní činitele při cestách do zahraničí se zaměřením na teritoria mimo EU. Podle statistik mají exportéři největší zájem právě o vzdálenější destinace jako jsou USA, Čína, Rusko, Jihoafrická republika, Srbsko a Saudská Arábie. Vietnam byl v TOP 10 nejžádanějších destinací.

Napsat komentář