Premiér Petr Fiala je od 15.4. na desetidenní cestě během níž navštíví mimo jiné i Vietnam. Premiér přiletí večer 20.4. vietnamského času a následující den se setká s nejvyššími představiteli a podpoří možnost českých firem proniknout na místní trhy. Premiéra na cestě doprovází třicetičlenná podnikatelská delegace.

Premiér se během dvoudenního pobytu setká s premiérem Pham Minh Chinhem a prezidentem Vo Van Thuongem. Hovořit společně budou o obchodní a ekonomické spolupráci, a to v oblasti obranného průmyslu, cestovního ruchu či kultury. Ve stejný den proběhne networking pro přibližně 300 českých a vietnamských podnikatelů. Přítomen bude i pan Nguyen Manh Tung, jednatel firmy Czech Viet s.r.o., který se od roku 2006 věnuje propojování českých a vietnamských podnikatelů nejen v České republice, ale také ve Vietnamu.

Cesta českého premiéra po Asii, včetně návštěvy Vietnamu, je důležitým krokem k nalezení nových partnerů pro českou ekonomiku. Když jsem situaci konzultoval s osobním ekonomickým poradcem premiéra, došli jsme k závěru, že spolupráce mezi Českou republikou a Vietnamem je nevyvážená. Import do České republiky je vyšší než export do Vietnamu. Tato návštěva by tomu měla pomoci a hlavně je potřeba zdůraznit, že výběr obchodního partnera na tamním trhu je velmi důležitý. Například Vietnamská obchodní a průmyslová komora (VCCI) je jednou z nich. Naše společnost to ví a ve Vietnamu máme místní poradenskou a investiční firmu, která s ní úzce spolupracuje.,“ řekl jednatel společnosti Nguyen Manh Tung. V minulosti firma Czech Viet organizovala Česko-vietnamské obchodní fórum v Brně, o které bylo velký zájem právě ze strany českých firem.

Program vládní delegace

V sobotu se český premiér vydá do vietnamské provincie Quang Ninh, kde poklepe na základní kámen výrobního závodu Škody Auto a místní firmy Thanh Cong Motor. Automobilka Škoda v loňském roce vstoupila na vietnamský trh a v zemi chce nabízet evropské vozy už letos. Od roku 2024 by měly být k dispozici také modely značky Škoda vyráběné v Indii.

Navštívíme země, které mají zájem o spolupráci s ČR… Jsou to státy, které mohou do jisté míry vytvářet protiváhu proti čínské dominanci, která je zjevná a které se musíme nejenom jako ČR, ale jako celá Evropa zbavovat a vytvářet si alternativní trhy. … Indo-pacifik i střední Asie mají pro Českou republiku význam nejen z obchodního hlediska, ale i ze strategických důvodů,“ uvedl před cestou Petr Fiala.

Součástí delegace budou kromě podnikatelů rovněž zástupci Hospodářské komory, Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), České exportní banky, Škoda Auto, Omnipol, Aero Vodochody, Home Credit a další.

Petr Fiala řekl, že podpora státu pro české exportní firmy je obecně důležitá všude ve světě, v asijských zemích je ale její význam mimořádný.

Zajímalo by Vás jak naše firma funguje? Domluvme si osobní schůzku na info@czechviet.org a u šálku vietnamského čaje si popovídáme o našem podnikání.

Napsat komentář