Podle nejnovějších odhadu se světová ekonomika v letošním roce propadne do hluboké recese. Odborníci odhadují, že to bude až o 4,9 %. 

Zatímco, svět se snaží zotavit z krize, Vietnam naopak udržel svou ekonomiku i přes světovou krizi a stoupá nahoru. Odhaduje se, že to bude až 3-4 %. Vietnam má tak našlápnuto, stát se nejrychleji rostoucí ekonomikou na světě

Není vše tak růžové, jak se zdá. Ačkoliv Vietnam se zdá být na dobré cestě, krize zamávala i s tamní ekonomikou. Vietnam je velice závislý na exportu a cestovním ruchu. Jako důsledek opatření proti pandemii a omezením cestování s celkovým uzavřením země pro zahraniční turisty, tak země zaznamená propad exportního průmyslu a sektoru služeb. Hrubý domácí produkt (HDP), vzrostl v první polovině roku pouze o 1,8 %. Jedná se tak o nejnižší vzrůst za poslední tři dekády. 

Vietnam i navzdory tomu, stále stoupá nahoru, oproti dalším státům, má ekonomiku stále stabilní a silnou. Velkou zásluhu na tom má vietnamská vláda, která reagovala včas a zavedla důsledná opatření, proti koronaviru a díky schváleným ekonomickým balíčkům, dokázala udržet ekonomiku poměrně stabilní.

Za předpokladu, že se světová pandemie do konce roku zcela zastaví a Vietnam obnoví své exporty a cestovní ruch, růst ekonomiky by se měl v příštím roce vyšplhat až o 6-7 %.

Napsat komentář